Judging



Organised by Commercial Radio Australia, the national Awards include 39 categories and cover all areas of radio broadcasting.
 
Each year judges donate countless hours of their time to select the ACRA Finalists & Winners.
 
Judging of the ACRAs is conducted in two ways – peer judged by industry experts or by specialist panels for specific categories. All scoring is anonymous.
 
The peer judged categories are judged via a tiered process - firstly by state based judging then by a national finalist judging panel. The judging panels are selected by Commercial Radio Australia and are comprised of senior executives from a wide cross-section of the commercial radio industry and from across networks.
 
The categories judged by specialist panels are individually judged by the panels listed below:

CATEGORY

JUDGES

Hall of Fame CRA Board
Best Marketing Campaign Media & Creative Agency CEOs
Engineering Excellence Audio Engineers
Brian White Award for Radio Journalism Senior News Journalists (who knew Brian White)
Best News Presenter Senior News Journalists
Best Music Director Senior executives from the Record Industry
Best Music Presenter Senior executives from the Record Industry
Best Station Sales Achievement CRA Auditor
Best Agency Salesperson CRA Auditor
Best Direct Salesperson CRA Auditor
Best Station Produced Commercial - Single Sirens Creative Council
Best Station Produced Commercial - Campaign Sirens Creative Council
Best Multimedia Execution - Station Brand Committee
Best Multimedia Execution - Sales Brand Committee
Best Digital Radio Format Brand Committee
Best Original Podcast - Branded Audio & Podcasting Specialists
Best Original Podcast - Unbranded Audio & Podcasting Specialists
Best Radio Show Podcast Audio & Podcasting Specialists

From the judging, a number of entries are shortlisted as finalists for each award category. The overall winner or winners of that category is selected from those finalists.
 
Each year it is intended to induct at least one new member into the Hall of Fame.

Senior representatives from the following companies generously donated their time to select last year's finalists and winners.
 
  • 303 Mullen Lowe
  • Dentsu Aegis
  • Radio Canberra
  • ACE Radio Broadcasters 
  • Eardrum
  • Redwave Media
  • Advantage Advertising
  • Edith Cowan University
  • Sony Music 
  • AFTRS
  • EMI Music
  • Southern Cross Austereo
  • Audiocraft
  • Environmetrics
  • Squeak E. Clean Studios
  • Australian Radio Network
  • Grant Broadcasters
  • Super Radio Network 
  • BMF 
  • Group M
  • The Right Profile
  • Brainestorm
  • KAOS
  • The Studio at SCA
  • Brainheart
  • KWP!
  • Tilt Agency
  • Canberra FM
  • London Music Group
  • TRSN
  • Capital Radio Network 
  • Macquarie Media Limited
  • Universal Music Australia
  • Clemenger BBDO 
  • Mushroom Group
  • West Coast Radio
  • Commercial Radio Australia
  • NOVA Entetertainment
  • Wunderman Thompson
  • Crocmedia
  • OMD
 
  • DeCean Holdings
  • PHD